חוות דעת

הינו מרכז חינוכי של מנח"י העוסק בליווי, הכשרה, פיתוח פדגוגי וחדשנות בתחומי למידה והוראה חוץ כיתתית פעילה ומגוונת ולמידה המבוזרת.

במרכז החדשנות פועלת גם יחידת ליווי פדגוגי לבתי ספר שמטרתה ליווי המנהלים והמנהלות בביסוס ובהטמעה של תהליכי עומק פדגוגיים בית ספריים.

צוות המרכז מלווה מורים מירושלים ומוביל השתלמויות וסדנאות ייחודיות לצוותי חינוך מרחבי הארץ בתחומים הללו.

אצלנו במרכז עוסקים ב -

ליווי והכשרת
מורות וגננות

השתלמויות
וסדנאות

חומרי עזר
ללמידת חוץ

איך הכל התחיל?

חפירה ארכיאולוגית ופעילות קהילתית
בשנים 2014-2015 קיימה רשות העתיקות חפירה קהילתית באתר חירבת ארזה שבשכונת גילה. החפירה חשפה מתקנים חקלאיים של התיישבות קדומה במקום. כהמשך לחפירות הקהילתיות, הניחו המינהל הקהילתי בשכונה יחד עם עמותת קבוצת רעות ותושבים פעילים ובראשם מוישי פרידמן, את אבני היסוד לפעילות קהילתית ענפה והביאו להכרה במקום כאתר טבע עירוני על ידי העירייה. במקום מתקיימים עבודה חקלאית, אירועי תרבות ואירועים קהילתיים.

פעילות חינוכית
במסגרת הרצון לחבר את המקום לתושבי השכונה החלה בשנת 2017 לפעול במקום התוכנית "כיתה בטבע", בה יצאו כיתות מבתי ספר בשכונה ליום למידה קבוע בטבע, בליווי חניכי מכינת בית ישראל ובהובלת אילה קדרי פרידמן. התכנית אומצה על ידי מנח"י ובמקום הוקם בשנת 2020 מרכז החדשנות הפדגוגי ללמידה חוץ כיתתית "חוות דעת".

מיוזמה שכונתית מקומית למרכז עירוני
כיום, יוצאים מורי שכונת גילה עם תלמידיהם ליום למידה קבוע באתר הטבע חירבת ארזה. צוות חוות דעת מלווה את המורים בהוראה בטבע של תחומי הדעת, הובלת כיתה בחוץ, למידה מהטבע עצמו תוך שימת דגש על למידה חברתית רגשית. הצוות מלווה בנוסף גם למידה אחרת בתוך המרחב הבית ספרי. המרכז מקיים השתלמויות וסדנאות למורים ירושלמים ולמורים מכל רחבי הארץ.

צוות

אנשי צוות חוות דעת הינם אנשי ונשות חינוך המחוברים לטבע ולחוץ ולזיק בעינים של מורים ותלמידים. אנו רואים בחשיבות הכנסת למידת החוץ כחלק משגרת הלימודים של בתי ספר והגנים.

מוישי פרידמן בן שלום

מנהל המרכז

גונן רייכר

מלווה חינוכי בבתי ספר

אילה קדרי פרידמן

רכזת פדגוגית ופיתוח תוכן

טליה זיסקין יוסקוביץ

רכזת פדגוגית והשתלמויות מורים

דוד עמית עוזרי

רכז פדגוגי ופיתוח אתר

שחף אלון

מובילת מרחב ומלווה מורים

ניקול זהבי

מובילת מרחב ומלווה מורים

יובל מדר

מובילת מרחב ומלווה מורים

מלכי שטיין

מובילת מרחב ומלווה מורים

שחר אריאל

מנהל אחזקה ופיתוח נוף

ורד ברנוביץ

מנהלנית