מצאתי משהו מעניין
איסוף פריטים מהטבע ומיונם
// יוצאים לדרך
על מנת להכיר את המרחב החדש אליו הגענו, התלמידים יסתובבו בו בתוך הגבולות המותרים, יכירו את המצאי הקיים וישתתפו במשימת איסוף ומיון.


מיומנויות: שיתופיות, התבוננות, עבודה בקבוצות
א-ז
מטרה: התלמידים יכירו את גבולות הכיתה בחוץ
חצר או חורשה קרובה
שקיות נייר או סלסלות של פטריות כמספר הזוגות בכיתה, דפים מודפסים של מצאתי משהו מעניין
צוות חוות דעת
פתיחה
איפה? במליאה
כמה? 5 דק'
הנחיות לפעילות
- המורה אוספ/ת את התלמידים ומסביר/ה את מהלך הפעילות: התלמידים יתחלקו לזוגות, יסתובבו במרחב ויחפשו אוצרות. את האוצרות שימצאו יאספו בכלי האיסוף.
- יש להזכיר לתלמידים שבעת ביצוע המשימה יש להקפיד על הסכמות ההתנהגות הבאות:
- כששומעים את הקריאה המוסכמת מתאספים בחזרה.
- מסתובבים רק בתוך הגבולות המוסכמים (כדאי להצביע על סימנים בולטים שמציינים את הגבולות).
- לא פוגעים בטבע. אם לא יודעים אם צמח מוגן – לא קוטפים אותו.
מעבר
גוף השיעור
איפה? במרחב פתוח
כמה? 20 דק'
איסוף פריטים מהטבע, מיון לקבוצות והכללה
התלמידים מסתובבים במרחב בזוגות עם הדף "מצאתי משהו מעניין" ומחפשים את הפריטים שמופיעים בו. המורה מסתובב/ת ביניהם ומסייע/ת להם, עונה על שאלות התלמידים, מתלהב/ת מהממצאים, תוך וידוא שהם נשארים בגבולות המוסכמים.
מעבר
איסוף הכיתה בקריאה מוסכמת (יללת תן/ אה-או אה-או/ רגליים מגנטיות)
סיכום
איפה? במליאה
כמה? 10 דק'
איסוף ועיבוד הממצאים
המורה אוספ/ת את התלמידים במעגל ומנחה סבב בו התלמידים משתפים בממצאים ומבצעים חשיבה נוספת על מה שגילו.
- שאלות מנחות: מה זה? איפה מצאתם את זה? למה בחרתם דווקא פריט ? מדוע הפריט מעניין אתכם? מה השימושים שלו?
- לתלמידים מתקדמים: הציעו הסבר להימצאותו של פריט זה בשטח.
התשובה יכולה להיות בדיונית (אבן מתקופת הצלבנים) או אמיתית (עלה שנשר מהעץ).
- כמשימת המשך ניתן להנחות את התלמידים למיין את הממצאים לשלוש קטגוריות לפי בחירתם ולקיים דיון על מיון.


מיומנויות: שיתופיות, התבוננות, עבודה בקבוצות

א-ז
התלמידים יכירו את גבולות הכיתה בחוץ
חצר או חורשה קרובה
שקיות נייר או סלסלות של פטריות כמספר הזוגות בכיתה, דפים מודפסים של מצאתי משהו מעניין
צוות חוות דעת
חוות דעת
מרכז חדשנות פדגוגי ללמידה בטבע, הממוקם בלב שכונת גילה באתר הטבע העירוני "ח'רבת ארזה". המרכז מכשיר ומלווה מורים ומורות בהוראה חוץ כיתתית פעילה ומגוונת, עוסק בליווי בתי ספר ובפיתוח פדגוגי בתחומי הלמידה המבוזרת.